decembrie 9, 2023

Vocea Clujului

DOI…ZECE

Breaking NEWS : Se face o stradă de 0,9 km la Florești, Cluj !

Breaking NEWS : Se face o stradă de 0,9 km la Florești, Cluj !
Astăzi am dat startul lucrărilor de înființare a noii străzi Dumitru Mocanu II, arată primarul Floreștiului.
In cursul zilei am predat amplasamentul pentru lotul II „Realizare rețele utilități”
➡️Noul segment de stradă va respecta normativele în vigoare pentru o infrastructură modernă si va avea următoarele caracteristici:
✅lungime de 900 m
✅lățime de 9m
✅două benzi cu circulatie în 2 sensuri
✅trotuare de ambele părți
În cadrul acestei lucrări se vor realiza mai multe accese spre unitățile locative deja existente de-a lungul traseului, fapt care va degreva mult traficul actual al zonei “Terra”.
O altă caracteristică importantă a acestei străzi este că va deschide un nou acces în DN1(str. Avram Iancu)
Acest acces va fi realizat prin strada Petuniei care de asemenea a intrat în reabilitare si va deveni o stradă cu 2 benzi, trotuare pe ambele sensuri, cu o lățime totală de 9m.
Lucrările ample pe care le desfășurăm în această zonă („Terra”) au menirea de a:
➡️fluidiza traficul
➡️reduce timpii de trafic pentru transportul în comun
➡️realiza trotuare
➡️elimina disfuncționalitățile din zonă
Ar putea fi o imagine cu hartă

Despre Autor